16 Şub 2021

Pandemide (Covid-19) Uçaklarda Alınmış Güvenlik Önlemleri Neler?

Pandemide (Covid-19) Uçaklarda Alınmış Güvenlik Önlemleri Neler?

Değerli okurlarım, son dönemlerde artık yavaş yavaş iller arası ve ülkeler arası bir çok yere uçuşlar gerçekleştiriyoruz. Türkiye ile diğer Avrupa ülkelerine 50’den fazla ülkeye uçuşlar kapalar açık durumda. Bazı Avrupa ülkelere gidişlerde PCR testi gerekirken, bazı Avrupa ülkeleri geçmiş yıllardaki gibi, herhangi bir test istemiyor ve direkt ülkeler arası giriş yapabiliyoruz. Sizlere son dönemlerde dünya genelinde hava yolu sektörünün liderlerinden olan Türk Hava Yolları’nın şu andaki Pandemide (Salgında) uçaklarda alınmış güvenlik önlemleri ne ?” sizlere yazımda bahsedeceğim.

 

Pandemide (COVİD-19) Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Değerli okurlarım öncelikle sizlerde biliyorsunuz; Sosyal mesafe, dezenfektan, hijyen, aşı, virüs… Son 1 yıldır, sanırım hepimiz bu terimlere iyice kulağımıza aşina olmuş durumda ve alışmış olduk.

Son 1 yıldır, hepimiz; maskeyi, mesafeyi, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, kısacası yeni bir dönemi öğrendik. Artık bu yeni yaşama sistemini normalleştirdik ve bu durumla yaşamayı öğrendiğimize göre, hepimiz 2021 yılında planlar yapılmaya başlandığımıza göre, özellikle uçaklarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini, ne gibi önlemler alındığını bu yazımda sizlere aktaracağım.

 

Pandemide (COVİD-19)  Uçaklarda Alınmış Güvenlik Önlemleri ve Seyahat Önlemleri Neler ?


Değerli okularım, uçaklar her zamanki gibi en güvenli ulaşım araçları. İşte bu hızlı ve güvenli ulaşım araçlarını pandemi (salgın) döneminde artık yeni kurallar çerçevesinde kullanıyoruz.

Ve bu yeni kurallar, Türk Hava Yolları’nın  (THY)  tarafından ödülle karşılandı. Aşağıda sizlere yazımda özetle anlatacağım ama yazıma devam ederken, bir yandan da Türk Hava Yolları’nın Güvenli Seyahat Standartları bağlantısını da bırakıyorum. Sizlerde THY almış olduğu kapsamlı önlemleri tek tek incelemenizi öneririm.

Sizlere alınan önlemlere anlatmadan önce, uçak içi havalandırılması konusunda en önemli sistemlerden olan HEPA filtrelerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü, RNA GEZGİNLER olarak en önemli ve geliştirilmiş sistem bu.

Bir çoğunuzun bildiği gibi HEPA filtreleri Yüksek Verimli Partikül Hava filtreleri olarak biliniyor. Yani havada taşınan, gözle dahi göremediğimiz neredeyse her şeyi filtreliyor ve uçak içindeki hava, her 3 dakikada bir HEPA filtreleri ile yenileniyor.

Bununla beraber Türk Hava Yolları’nda gördüğüm kadarıyla son zamanlarda yolculara uçakta hijyen için bir pakette veriyor. Ve bu paketin içerisinde;

 •          Maske
 •          El dezenfektanı
 •          Antiseptik mendil
 •          Ayrıca bu vermiş olduğu paketin dışında Uçakta, hijyen uzmanı da bulunuyor.

Ve en önemlisi, sizlerde tahmin edebiliyorsunuzdur, uçaklar her sefer sonunda dezenfekte ediliyor.

Mesela sizler Online üzerinden Check-in işlemleri temassız bir şekilde yaptığınızda; (kontuarlarda pasaport veya kimlik kontrolü dokunulmadan) yapılıyor, uçağa iniş ve binişler sıra ile yapılıyor.

Aslında Türk Hava Yolları daha bir çok konuda da önlem almış durumda. Aldığı önlemler ile ; “Sağlık ve Güvenlik” Diamond statü ödülü almış bulunmaktadır.

 

Peki Pandemide (COVİD-19)  Nasıl Gezilir ?

Yapmış olduğum araştırmalarda, bu yaz Türk Vatandaşlarının kesinlikle bir tatile gideceğini duydum.

Değerli okullarım, bu süreçte sizlere kendimce yaptığım araştırmaları, planlamalarımı ve önlemlerimi de aktarmak istiyorum.

 •          Mutlaka hangi ülkeye gidecekseniz, seyahat kısıtlaması kalktığını araştırın.
 •          Gideceğiniz ülkenin seyahat kısıtlaması kalkmış olsa bile, mutlaka PCR testine ve zorunlu 14       gün karantina durumunu kontrol edin.
 •          Yanınızda kesinlikle; Maske ve hijyen için gerekli malzemeleri bulundurunuz.
 •          Kesinlikle COVİD-19’u kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırın
 •          Mümkün olmadıkça aynı gezide çok farklı ülkeler kapsayacak planlamadan kaçının
 •          Gideceğiniz Ülke ya da Şehirlerde kalabalık ortamlarda maskesiz dolaşmayın
 •          kişisel hijyeninize dikkat edin bu maddemizi yaşam standardız olsun

Şahsen biz, vermiş olduğum maddelerde bunlara dikkat ederek bu yıl bolca sosyal mesafeli geziler yapmayı planlıyoruz. Dileğim 2021 yılında hep birlikte çok daha güzel planlar yapabiliriz. Son olarak sizlere mesafeli, maskeli ve hijyenli bir yaşam dileyerek RNA GEZGİNLER ile “Doğada Kal Türkiye” diyoruz. Bir başka yazımızda görüşmek ümidiyle sağlıcakla kalın.

Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon