9 Şub 2021

Evde karantinada neler yapılır?

Merhaba değerli Okurlarım,

Tüm dünyada hızla yayılan ve Mart ayında ülkemizde de görülen coronavirüs nedeniyle birçoğumuz gün boyu evlerimizde oturuyoruz. Ne yazık ki coronavirüs’ün mutasyonlu da ülkemize gelmiş bulanmaktır. İnsanlara zorunda kalmadıkça dışarı çıkmamaları, evlerinde kalmaları söyleniyor. Virüsün yayılmasını önlemek için son derece önemli. Peki biz evde kaldığımız sürede ne yapacağız? Daha önce hiç böyle uzun süre kalmadık ki peki evde kaldığımız sürede neler yapılır?

Biz kamu kurumunda çalıştığımız için dönüşümlü evde kalıyoruz. Tabii bazı insanlar bizim gibi değiller evden çalışarak geçimlerini sağlıyorlar ve kişisel hobileri olan insanlar için evde kalmak çok da büyük bir mesele değil. Ancak kişisel uğraşlar edinmeyi tercih etmeyen ya da evde oturmaya alışık olmayan insanlar ne yapacak? İşte sizlere tam da bu noktada alışkanlıklarımızı bir miktar değiştirmeyi gözden geçirmekte fayda var. Şimdi gelin kaçınılmaz olan coronavirüs’ü fırsat bilerek bu olayı fırsata dönüştürelim.Evde Karantinada Neler Yapılır?


İş Yapın

Değerli okurlarım, İlk maddemizin bu olmasını beklemiyordunuz değil mi? Sizleri hayal kırıklığına uğrattığım için özür dilerim ama ilk maddemiz bu: İş yapın!

Eğer sizler evde çalışıyorsanız işlerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Zaten home office çalışanlar bilirler iş asla bitmez. İlk madde home office çalışanlar ya da işlerini evden sürdürenler içindi.Kitap Okuyun

Kitap okumayı sevenlere gelsin. Kendinize bir okuma listesi yapmışsanız pandemi sizin için diyeceğim bol bol kitap okuyabilirsiniz. Benim okumak istediğim kitap listem vardı bu pandemiyi güzel bir şekilde değerlendirdim.

evde kalma işinden en karlı çıkacak olanlar kitap okumayı sevenler karlı çıkabilir. (Bugüne kadar vakti olmadığı ve kitap okuyamadığını söyleyenleri kötü günler sizleri bekliyor.)

Coronavirüs ülkemize 11 Mart 2020’nin de gelmesiyle kendime her ay 1 kitap kuralını okumayı şartladım. O yüzden bu karantina işi daha sık kitap okumak benim için güzel bahane oldu.


Manadala Yapın

Değerli okurlarım, mandala yapmayı denediniz mi bilmiyorum ama mandala yapmanın can sıkıntısına birebir geldiği konusunda sizi temin ederim. yaptığınız mandalaları karton kağıtlar üzerinde ya da tuval üzerinde çalışmanızı tavsiye ederim. Mandala çizmeyi Youtube videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. Eğer ben ölçü almakla, kendim çizmekle uğraşamam derseniz de hazır çizilmiş mandala desenlerini boyayarak kafa dağıtabileceğiniz boyama kitapları da bulunmaktadır.

Tabii bir de ben mandala ile uğraşamam derseniz. Her türlü sanatsal aktiviteyi buraya dahil edebiliriz. Resim yapmak, ebru çalışmak, eski giysilerden yeni şeyler üretmek…Vs. bu örneklerimizi genişletebiliriz. Mesela ben evde Gitar çalıyorum, eşim doğum günü hediyesi olarak bana gitar aldı bende bunu değerlendirdim YouTube den öğrendim çalmayı kursa gidemediğim için ama sizlere şunu söyleyim kendinize kesinlikle bir uğrası bulun derim.  Yoga veya Plates Yapmayı Deneyin

Bedenimizi zinde tutmamızın oldukça önemli olduğu bu günlerde yoga ve plates yapmayı deneyebilirsiniz. Her gün sabah veya akşam 30 dakikanızı ayırdığınızda bulunduğunuz sıkıcı ev koşullarında ne kadar hafifleyeceğini size anlatabilsem. Ama sizlere bunu kelimelerle anlatmam mümkün değil.

YouTube de ya da online platforma taşıyan birçok yoga ve plates eğitim hesabı bulabilir ya da canlı yayın derslerine katılabilirsiniz.


Evcil Hayvanlarınızla Vakit Geçirin

Evinde evcil hayvanları olanlar için çok güzel bir olanak. Pandemiden önce evcil hayvanlarınıza vakit ayıramadığınız için bu dönemde evcil dostlara sarılma vakti diyebilirim.  Çok Parçalı Puzzle Yapın

Değerli okurlarım, madem evde karantinadayız, imkânımız varken neden delirmeyelim diye düşünerek bulduğum bir madde sizlere gelsin. İlk önce 1000 parçalık pazıllardan başlayarak zevk aldıkça bu parçaları 2000 ya da 10.000 parçalı puzzle yaparak geçirebilirsiniz. Eğer ailecek karantinadaysanız bence çok büyük puzzle rahatlıkla yaparsınız.

Eğer yeterince sabırlı bir insansanız kesinlikle bu puzzle yapayı deneyebilirsiniz.Bulmaca Çözün

Bulmaca çözmek genelde emekliliklerin çözdüğünü biliriz ama şu an elimizde bulmaca çözmek gibi bedava ve keyifli bir aktiviteyi artık emekli işi olmaktan çıkarmak için müthiş bir fırsat geçti. Gelin sizde bu fırsatı değerlendirelim. Özellikle kare bulmaca, sudoku, sözcük avı  benim ilgi alanlarımda. kelime dağarcığınız için kare bulmaca; beyin jimnastiği için sudoku tavsiye ediyorum. El işleri Yapın

Değerli okurlarım, İnternet sitelerinde milyonlarca elişi malzemesi bulmak çok kolay biz kendimize ilkönce küçük bir kutu alarak boyamaya başladık ve işi büyüttük sehbaha hatta biz işi abarttık evdeki mobilyaları boyamaya geçtik J

Bu söylediklerim kadın okurlarıma gelsin, bana hangisini yapalım diye soracak olursanız önce örgü örmeyi öğrenin derim. İkinci önerim paraşüt ipleri ile bileklik örebilirsiniz.

 

Belgesel İzleyebilirsiniz

Değerli okurlarım, şu an izlemediğiniz tüm belgeselleri evinizde izleyebilirsiniz. Ne izleyeceğinizi bilmiyorsanız sizin için sevdiğim belgesellerden hazırladığım Kafa Açan Netflix Belgeseli tam sizin için diyebilirim her türden belgesel bulunmaktadır ve kendinizde bu konuda geliştirebilirsiniz.Online Sertifika Veren Sitelerden Eğitim Alın

karantinada evde otururken neler yapılır diyen öğrenciler ve home office çalışanlar evde oturduğumuz bu günlerde online sertifikalı eğitimlerden faydalanabilirler. Peki online eğitimleri nereden alacağız?

  • Udemy.com: Türkçe arayüzü ile sizi zorlamayacak her türlü konuda ücretli ve ücretsiz eğitim bulabilirsiniz. Şu an tüm eğitimler indirimde bence kaçırmayın derim.
  • İstanbul İşletme Enstitüsü: Aynı Udemy gibi online ücretli ve ücretsiz eğitimlere ulaşabilirsiniz.
  • Coursera.org: Dili İngilizce olan web sitesinde ücretsiz üyelik oluşturabilir, birçok alanda ücretsiz akademik eğitimlere ulaşabilirsiniz. Ancak bazı eğitimlerde sertifika almak isterseniz ücret ödemeniz gerekebilir.
  • Google Dijital Garaj: Bu platform sayesinde dijital dünyaya ilişkin birçok eğitime ulaşma imkanız var ancak tüm eğitimler İngilizce bunu bilmekte fayda var.

En son olarak evde karantinada neler yapılır bilmiyorsanız, sizi kanalımdaki YouTube videolarımı izlemeye davet ediyorum ya da blogum daki kamp maceralarımızı veya diğer yazılarımı okuyabilirsiniz.


Opera, Konser ve Tiyatro İzleyin

Dünyada yaşanan coronavirüs sayesinde fırsata çevirebilirsiniz. Berlin Filarmoni Orkestrası, Viyana Devlet Operası ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sunduğu müzik ziyafeti ve Tiyatroları ücretsiz bir şekilde izleyebilirsiniz.


Berlin Filarmoni Orkestrası’nın konserlerini izlemek için 

Viyana Devlet Operası’nın hizmetinden faydalanmak için


Ankara Büyükşehir Belediyesi çok güzel bir öncülük yaparak Tiyatro sevenlerin tiyatroya gidememesi için üzülen Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ Ankara Büyükşehir Belediyesi Youtube Kanalında Ankara Devlet Tiyatrosu biletlerinin hepsini satın alarak Youtube kanalında İzleyicilerine sunuyor.


Devlet Tiyatrosunu izlemek için


Lütfen bu süreçte mümkün olduğunca evde kalın ve zorunlu olmadıkça evden çıkmayın. Karantinanızda neler yaptığınızı yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz. Tüm yorumlarınıza severek cevaplarız.

Değerli okurlarım, hepinize sağlıklı ve keyifli bir karantina diliyorum.


Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon