24 Şub 2021

Dijital Aşı Pasaportu Uygulaması

Coronavirüsün kol gezdiği bu günlerde yeni konumuz artık bu günlerde kulislerde artık gündem konusu olan; “Coronavirüs Aşı Pasaportu” geliyor.

Eskiden aşı karnesi vardı aynı onun gibi ama daha modern bir Aşı pasaportu olacak bu pasaport koronavirüs aşısı olan kişileri gösterecek dijital bir belge olacak. Hatta hazırlanacak dijital aşı pasaportlarının bazı versiyonları daha önce hazırlanacak Covid-19 geçirip geçirip gösterecek ve böylelikle bu pasaport, gidilecek ülke seyahat severlerin geçmişleri hakkında daha çok bilgi sahibi olacak olacak. Yazılımcılar, özellikle havayolları ve diğer endüstri için uzun zamandır konuyla ilgili bir grup yazılım geliştirmeye çalışıyorlardı. Bu yazılımın hazırlanması özellikle ileride olan kişilere özel etkinlikler düzenleyeceği için önem arz arz etmektedir. 18.02.2021 tarihinde Bahreyn’den dijital aşı pasaportu uygulamasına geçtikleriyle ilgili bir açıklama geldi.


Almanya’dan Dijital Pasaport Açıklaması Geldi

23.02.2021 tarihinde Almanya’nın yaptığı açıklama ile Dijital Aşı Pasaportu ile ilgili açıklama yapan ülkelerden biri de Almanya oldu. Alman hükümeti 01.01.2022 tarihi itibariyle “Dijital Aşı Pasaportu” uygulamasına geçeceklerine onay verdi ve konuyla ilgili “Bunun için yeterince çalışma yapıldı. Uluslararası alanda bize bir engel çıkacağını sanmıyoruz” dedi. Aşı olduğunu cep telefonundaki uygulama üzerinden onaylayabilen kişiler bu sayede uçakla seyahat edebilecek.

Degerli okurlarım, “Dijital Aşı Pasaportu” sayesinde Türkiye’ye Coronavirüs nedeniyle vize vermeyen ülkelerle ilgili vize problemi çözülecek. Aldığımız duyumlara göre yakın zamanda seyahat etmeye başlamayı hedefleyen kişilerin aşı olduktan sonra yaptırdıkları aşıyı dijital ortama farklı dillerde kaydetmeleri gerekiyormuş. Bu pasaporta bilgilerin girilmesi yalnızca seyahat için gerekli değil. Aynı zamanda yakın zamanda aşı olduğunu dijital olarak kaydeden kişilere özel etkinlikler düzenlenecek.


Bahreyn Dijital Aşı Pasaportu’na Geçtiğini Açıkladı

18.02.2021 tarihinde Körfez ülkesi Bahreyn yapmış olduğu açıklamaya göre; “Coronavirüs yüzünden durma noktasına gelen seyahatleri hareketlendirmek için Dijital Aşı Pasaportu uygulamasına geçen ilk ülkelerden biri oldugunu” dile getirdi. Bahreyn hükümetinin hayata geçirdiği ugulama, “BeAware” bu uygulamada; kişinin adı, doğum tarihi, uyruğu ve yaptırdığı aşı yazıyor. Bahreyn’e giriş yapmak isteyen kişilerin uygulamaya göre aşısını 21 gün arayla 2 doz alması ve antikor oluşumu için 2 hafta beklemesi gerekiyormuş.

Değerli okurlarım, artık yaşama şeklimiz değişmiş durumda yeni hayata alışmamız bizi zorlayacak gibi başka bir yazımda görüşmek üzere sağlıcakla kalın.


Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon