4 Şub 2021

ARAÇ ÜSTÜ ÇADIR HAKKINDA HER ŞEY!

ARAÇ ÜSTÜ ÇADIR HAKKINDA HER ŞEY!

Merhaba değerli okurlarım, 2020 yılında Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hubei eyaletine bağlı Wuhan da çıkan coronavirüs sebebi ile artık hayatımızda değişikliker oldu ve 2021 yılında Türkiye’de coronavirüs’ün etkileri azalsa da artık maskeli ve sosyal mesafeli bir yaşama da alıştık. Artık gezi şeklimizde de çok şeyler değişti ne yazık ki tabii bizim gibi gezginlerinde hayatı değişti otelde konaklamayacak duruma geldik bize bu süreç değişik alternatifler sundu bunların başında; doğada kamp yapmak ya da şehir hayatından uzak bir yerde tatil fırsatları doğurdu. Biz kamp hayatımıza yeni alışmışken ne yazık ki sokağa çıkma yasakları geldi. Biz çadır kampı yapma taraftarındayız ama sizler için araç üstü çadır kampı hakkında bilgi vereceğiz.Araç Üstü Çadır Nedir?

Sizin de anladığınız gibi aracın üzerine takılan çadır. Bizim kullandığımız çadır gibi ya da karavana kıyasla artıları saymakla bitmez, ama eksileri de var. Araç üstü çadır düşünenler için bilmeniz gereken her şeyi kaleme aldık.

Araç üstü çadır nasıl seçilir, hangi arabaya nasıl bir sistem uyar, nasıl monte edilir, araç üstü çadır çeşitleri neler, araç üstü çadır avantajları ve dezavantajları gibi soruları bahsedeceğiz. Eğer sorularınız olursa yorum kısmına bırakabilirsiniz ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz.


Araç Üstü Çadır Çeşitleri

Değerli okurlarım, İki çeşit araç üstü çadır vardır, kararsız kalmamanız için hangisini seçeyim diye düşünüyorsanız biraz çadırların özelliklerinden bahsedeyim.

 

1-) Kutu Şeklinde Araç Üstü Çadır

Malzemesi genelde fiber’den arabanın üzerinde aynı şekilde açıp kapanıyor. Açması kapaması çok kolay, bu kutu şeklindeki çadırın avantajları; soğuk havaya ve rüzgara dayanıklılığı, çünkü sadece yaz aylarında değil, yağmurlu ve rüzgarlı havalarda da çok kullanışlı ve Ayrıca su geçirmiyor.

Tabii şunu söylemeden geçemeyeceğim her kutu şeklindeki çadırın malzemesi fiber değil, fakat fiber malzemeli bulursanız demeyin keyfinize.

kutu araç üstü çadırların farklı farklı boyutları var ve hangi çadırı aldığınıza göre üçgen şeklinde olanlardan küçük veya büyük olabilir. Araştırmalarım sonucunda bu sitemde bir çadır istiyorsanız ağır olması (yaklaşık 70 kilo)

 

2-) Üçgen Şeklinde Araç Üstü Çadır

Üçgen şeklinde olan araç üstü çadırlarda, çadır açılınca bir kısmı araç tavanının üzerine, yana açılan kısmına aracın yanına açılıyor ve bu kısım merdivenle destekleniyor. Üçgenlerin üzerine yağmur için ek kılıf geçirmek gerekebiliyor, böyle olunca da rüzgârda daha çok ses yapıldığını birkaç yazıda okudum.

Avantajlarına gelecek olursak, fiyat koşunda kutu araç üstü çadırdan daha ucuz, çadırın yaşam alanı yüksekliği daha fazla, kutu araç üstü çadıra göre çok daha hafif olması.

 

Araç Üstü Çadır Her Arabaya Takılır Mı Ve Aracın Tavanına Zarar Verir Mi?

Değerli okurlarım, araçların üzerine öncelikle taşıma sistemi takılabilen her araca takılıyor ve bunu da yaptıracağınız firma onu da düşünüyor o aparatı da takıyorlar. Ve böylece aracın üzerine çadırı da yerleştirebilirsiniz. Aracınızda takılan sistem ile ağırlığı çıtalara biniyor, aracın tavanı zarar görmüyor.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, her aracın taşıma kapasitesi farklıdır. Taktıracağınız firmalar onun hesaplamasını yaparak sizlere kaç metre kareye alan düşeceğini söylüyorlar.

 

Araç Üstü Çadıra Nasıl Çıkılıp İniliyor Ve Uyurken Çadırdan Düşme Riski Var Mı?

  • Gece uyurken çadırdan düşme riski yoktur.
  • Çadırla çıkmak için kurum yapan firma çadırın merdiveni de veriyor ve bu sistem katlamalı merdiven hiç yer kaplamıyor.

 

Araç Üstü Çadır Nasıl Kaldırılır?

Normal kara çadırı gibi değildir, çadırı söküp takmak zordur. 70 kiloya yakın bir çadırı en az 2 kişinin uğraşması lazım.

 

Araç Üstü Çadırın İçi Nasıl?

Çadırın içinde kendi matı var sadece siz yanınıza sadece uyku tulumunuzu ve yastık götüre birsiniz.


Kampa başka hangi malzemeleri götürelim?

Değerli okurlarım, Kamp Önerileri, Kamp İçin GerekliMalzemeler ve Kamp Yerleri yazımızdan bakabilirsiniz.


Türkiye’de nerede kamp yapılır?

Coronavirüs Sonrası Nerelerde Kamp Yapılabilir?Birbirinden Farklı Öneriler adlı yazımıza bakabilirsiniz.

Değerli okurlarım, sizlerle başka bir yazımızda görüşmek ümidiyle “Doğada Kal Türkiye” diyerek sözlerime son veriyorum.

Saygıyla ve sevgi ile kalın,


  Araç Üstü Çadır Firmaları

 

Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon