3 Ara 2020

Roma Hamamı Açık Hava MüzesiRoma Hamamı Açık Hava Müzesi


Merhaba değerli okurlarım,

Sizlere bugün kamp maceramızdan bahsetmeyeceğim. Ankara’da unutulmaya yüz tutmuş bir müzeden bahsedeceğim Roma Hamamından söz etmek istiyorum.

Roma hamamı, Ankara Ulus Meydanı'na yakın konumda, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  yanında Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. Roma hamamı, Üçüncü yüzyılda Septimius Severus'un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından Sağlık Tanrısı Asklepios adına yapılmıştır. Yapımında parasal desteği kentin zenginlerinden, Tiberius lulius lustinianus sağlamıştır. 

Roma Hamamı olarak bilinen bu platform bir höyük olduğu biliniyor, köyün en üstte olan kısım, Roma Çağı onun altında olan kısım ise, Friglerin yani Frig Devri yerleşmesinin kalıntıları tespit edilmiştir. Köyün en alt kısmı olarak adlandırılan kısım da ise, taş kalıntılar çok iyi bir şekilde korunmuş yapı bir taşra kenti hamamından çok İmparatorluk standartlarına göre yapıldığı anlaşılmaktadır.  

Çankırı Caddesindeki kullanım yeri ise sütunlu bir revak kalıntısının çevrelediği geniş bir alana yayılan ve beden eğitimi ve güreş yapılan yere girilmektedir kısacası arena değerli okurlarım. Spor hemen arkasında soğukluk kısmı, solunda kenarlarında oturma basamakları bulunan yüzme havuzu ile soyunma yeri ve sağda yuvarlak tuğludan yapılmış parçaları bulunan soğukluk yerlerinde.

İkinci lahittin yanında bulunan ılıklık kısmında yuvarlak tuğladan oluşan sütun parçaları bulunmaktadır. Yıkanma alanında bu sütunların üzerinde bulunmaktaymış. Sıcaklık kısmı ise hamamın en arka kısmında yer almakta olup, 12 adet lahit bulunmaktadır. Lahit olarak bilinen; Ilıklık ve bilgi kısımlarının diğer bölümlerden daha geniş olmalarının nedeni Ankara'nın çok soğuk kış şartlarına bağlanmalıdır.  Bunlar, ortaya çıkan sıcak havanın rahatça dolaştığı tuğla bloklardan oluşan bir yer altı ısıtma tesisatı ile desteklenir ve bulunan odalar da bu şekilde ısınırlardı. 

1938-1943 " Türk Tarih Kurumu '' yapılan arkeolojik kazılarda, hamamın soyunma ve yıkanma kısımları ile yer külhan ve servis yollarını ortaya çıkarmıştır.

Değerli okurlarım, bugün sizlerle Ankara da unutulmaya yüz tutmuş bir müzeden bahsettim. Sürçü Lisan ettiysem affınıza sığınırım. “Doğada kal Türkiye” diyerek sözlerime son veriyorum sağlıcakla kalın. 

Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon