14 Ara 2020

Akyaka

 

Muğla Akyaka

Merhaba değerli okurlarım,

Bugün sizlere Muğla’nın ilçesi Akyaka’yı kaleme alacağım.

Muğla Akyaka’yı 2016 yılında fark ettim, bu güzel cennet mekanı görme şansım eşimin sayesinde gerçekleşti. Tabii biliyorsunuz önceki yazımda Muğla ula yazımda bahsettiğim gibi eşim Muğla Ulalı onun sayesinde tüm ege topraklarını tanıma ve yaşama fırsatım oldu. Eşim ile evliliğimiz 2016 temmuz ayında gerçekleşti ve balayını çok uzakta geçirmeyelim kararı alarak Muğla Akyada gerçekleştirdik. 4 günlük muhteşem balayımız bize sanki masal adalarında imajı yarattı o 4 günde; Çınar plajı, Akyaka plajı ve Akbük koyunda tatil yapma fırsatı tanıdı.

Muğla Akyaka, 2015 ve 2016 yılında yeni yeni tanınmaya başlamış kimsenin bilmediği cennet köşkü bildiğiniz bu yıllarda tam bir insan pazarı gibi olmuş etrafta genellikle İstanbul ve Ankara’dan gelen yerli turistler sayesinde güzellim Akyaka, insanın çokluğundan ve sokaklarında araba park edilmeyecek duruma gelmiş. Anlayacağız Akyaka nefes almaz durumda değerli okurlarım. Tabi diyeceksiniz yeni yerler arıyoruz insandan kaçıyoruz diyorsunuz sizlerde haklısınız.


Kampçısınız burada kamp yeri yok mu dediğinizi duyar gibiyim :) Akyaka’da kamp alanında bulunmaktadır Akyaka’nın merkezine inince, Çınarcık ve Akbük tabelalarını takip edin sol tarafınızda reklam afişlerinde kamp alanıdır tarzında ilanlar bulunaktadır. Bu bölgede kamp yapma fırsatım olmadı ama bu yapamayacağımız manasına gelmez artık bende Muğlalıyım :) Akbüke doğru giderken yol üzerinde gözüme güzel bir kamp alanı kestirdim burada kamp yapmak istiyorsanız belli bir ücret karşılığında konaklayabilir siniz. 

Değerli okurlarım, buraya gelmeden 1 ay önce hatta çok önceden yerinizi ayarlayın burada konaklama olanları; müstakil evler, butik oteller ve Akyaka’nın en bilindik oteli ve Akyaka plajına sıfır konumda olan Yücelen Oteldir. Kamp yapmak için önceden rezervasyona gerek yok konfor aramam ve fiyatı da bana çok uygun diyorsanız tam size göre diyebilirim.

Sizlere; Çınar plajı, Akbük koyu ve Azmak Nehri'nden bahsetmek isterim.

Çınarcık Plajı

Plaja, Akyaka merkeze geldiğinizde tabelada ki oklar sizi çınar plajına götürür. Plaj olarak anlatacak olursam bir işletme tarafından işletiliyor şenjloklar ücretli sahili o kadar da büyük değil kısa bir plajı var ve kumlu plaja Azmak’ın soğuk suyu da dökülüyor çok fazla derin bir plajı yok otopark ücretsizdir.Akbük Koyu

Plaja, Akyaka merkeze geldiğinizde tabelada ki oklar sizi çınar plajını geçtikten sonra Akbük koyu var ama buraya giderken yollar bi anda daralıyor keçi yolu olarak da biliniyor ama yol güzel girişe geldiğinizde otopark ücretli ve plajda şenjloklar belli bir miktar ödedikten sonra 1 günlük ihtiyacınızı karşılıyor burası kum değil çakıldan bir plajdır. Adından da belli olduğu gibi koy bir anda derinleşiyor deniz ama suyu çok güzel akvaryum gibi denizin içi gözüküyor.


Azmak Nehri

Azmak Nehri, Akyaka plajının sonunda burada turlar ile azmak in o güzel doğa ile iç içe olduğunu görüyorsunuz. Turlar ise plaja girerken yol boyunca firmaların çeşitli konseptlerde gezi programları ile gezme imkanınız da bulunuyor.


Önereceğimiz restoran

Buranın en meşhur balıkçısı, Meşhur Balıkçısı Halil’in Yeri’ni sizler için önerebilirim.

Hediyelik eşya ne alınır?

Akyaka merkezde bulunan hediyelik eşya satan bir çok dükkanın sunduğu ürün yelpazesi ile eşinize ve dostunuza alabileceğiniz ürünler bulunmaktadır bunlar; magnet, duvar saati ve ofis masa süsü bunlardan bir kaçı.

Değerli okurlarım, bugün bu yazımda sizlere Muğla Akyaka’yı anlatarak bende bırakmış olduğu özlemi yazımda dile getirdim. Umarım okurken zevk almışsınızdır. 

Sözlerime; “Doğada Kal Türkiye” diyerek sizlerden ayrılıyorum.Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon