25 Kas 2020

Yedigöller Milli Parkı

 
Yedigöller Milli Parkı 


Merhaba değerli okurlarım,

Bugün sizlere Bolu’nun gözbebeği Yedigöller Milli Parkı’nda geçirdiğimiz iki günlük kamp maceramızdan bahsedeceğim.

Biz kampımıza ekim ayında gitme kararı aldık bu kampımıza kızımız Ahsen Ece yi götürmedik niye derseniz hava koşulları küçük bir bebek için uygun olmayacağını düşündük. Perşembe günü tüm kamp malzemelerimizi aracımıza yükleyerek Cuma günü öğlenden sonra yola çıkma kararı aldık bolu Yedigöller yolu biraz engebeli yolumuza Ankara-İstanbul karayolunun dan gittik 186. Km sonunda Bolu il merkezinin kuzeyinden yolumuza devam ettik. Bolu İline 42 km uzaklıkta olan Yedigöller milli parkına en sonunda ulaşmıştık.

Yolda giderken ağaçlar artık sonbaharın izlerini taşıyordu Yedigöller milli parkı bence her mevsim güzel ama sonbahar da ayrı bir güzel olacağını biliyorduk zaten yolda ağaçların her tonunu görmek bizi daha da mutlu ediyordu.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkına girişimizi yaptık ve kamp alanına gitme vakti gelmişti aracımızdan tüm malzemelerimizi indirdik evde hazırladığımız yiyecekleri yanımızdaydı burada ateş yakamıyorsunuz değerli okurlarım, parkın genel bir kurallı var bence de yakılmaması daha iyi bence doğayı korumak lazım bazı bilinçsiz kişiler yaktıkları ateşi söndürmeyerek orman yangınlarına sebep oluyorlar hem parkı korumak için güzel bir adım atılmış.

Sizlere ilk olarak park hakkında bilgi vermek isterim. Yedigöller Milli Parkı konum olarak Batı Karadeniz Bölgesinde engebeli bir konumda bulunan milli parkta; küçük küçük göller, zengin bitki örtüsü, göllerde bulunan alabalıklar bulunuyor. 

Yedigöller Milli Parkı

Milli Parkın jeolojik yapısı; serpantinlerden ve volkanik kayaçlardan oluşmaktadır. Bölgedeki göller; yer hareketleri sonucunda vadilerin önlerini kapaması sonucu suların birikmesi ile oluşmuş heyelan gölleridir.

Ülkemizde ilk kültür alabalığı üretme istasyonu  Yedigöller milli parkında kurulmuş olup, ülkemizde kültür balıkçılığın gelişmesinde öncülük etmiştir.  

Milli Parkta olta balıkçılığı gelişmiş ayrıca kampçılıkpiknik, trekking gibi uğraşların yanında, fotoğrafçılık gibi bir çok zengin güzellikleri sunuyor.

Yedigöller Milli Parkı

Yedi Göller Milli parkında genel olarak bitki örtüsü kayın ağaçlarından oluşmaktadır. Ayrıca; meşegürgenkızılağaçkaraçamsarıçamgöknarkaraağaçıhlamur ve porsuk gibi familyalara da rastlanmaktır.

Milli parkta görülen hayvan türleri ise geyik, karaca, ayı, domuz, kurt, tilki ve sincap gibi yaban hayvanları bulunmaktadır.

Yedigöller Milli Parkı

Değerli okurlarım, malzemelerimizi indirdikten sonra artık çadırımızı kurma vakti gelmişti eşim eşyaları yerleştirirken ben kamp çadırımızı, uyku tulumlarımızı ve kamp matımızı yerleştirdik sonra artık her şey hazırdı simdi doğada gezme vaktiydi o güzellikleri görmek bizi çok mutlu etmişti biz eşim ile sonbahar mevsimini çok seviyoruz mevsim olarak hüzünlü bir ay ama bence öyle değil etrafta bulunan kayın, meşegürgenkızılağaçkaraçamsarıçamgöknarkaraağaç ve ıhlamur ağaçlarının her tonunu görüyorsunuz ve burada zaman nasıl geçiyor hiç anlamıyorsunuz park, Batı Karadeniz Bölgesinde olduğu için havası da atmosferi de sizi sarhoş ediyor eşim ile kaçamak yapmayı çok seviyoruz şehrin gürültüsünden uzakta olmak bizi çok mutlu ediyor doğanın içindesiniz en sevdiğiniz kişi yanınızda zamanın nasıl geçtiğini hiç anlayamıyorsunuz biz bol bol fotoğraf çekildik bu güzelliğin tadını unutmayalım özlemle analım diye ama kızımız biraz daha büyümesini bekleyeceğiz onunda bu doğa harikası yeri görmesini istiyoruz. Yazımda bahsettiğim gibi burada; kampçılıkpiknik, trekking ve fotoğrafçılık gibi faaliyetlerde bulunabilir siniz.

Yedigöller Milli Parkı

Biz ilk gün kampımız çok güzel geçtiği için artık eşimle ikinci gün etrafı dolaştık park çok büyük bir alana sahip irili ufaklı göller var hepsi de doğa harikası değerli okurlarım. Sizlerin de görmesini isterim aranızda bu doğa harikası yeri görmeyenleriniz bulunabilir sizler içinde vakit geç değil bence kaçırmayın bu güzelliği.

Yedigöller Milli Parkı

Değerli okurlarım artık ayrılık vakti gelmişti biz çok üzgündük ama arkamızda bıraktığımız minik kızımız Ahsen Eceyi de özlüyorduk ve tüm malzemelerimizi aracımıza yükleyerek artık yola koyulma vakti gelmişti arkamızda eşimle bıraktığımız romantik dakikaları geride bırakmıştık umarım tekrar geri gelme umuduyla sözlerime son veriyorum “Doğada Kal Türkiye”

 

Yedi Göller Milli Parkı Giriş Ücretleri

 •  Kişi Başı 7 TL 
 • İndirimli Kişi 3.5 TL 
 •  Motorsiklet 14 TL
 • Otomobil, Arazi Aracı 21 TL 
 •  Minibüs 63 TL 
 • Midibüs 112 TL 
 • Otobüs 189 TL  

Yedi Göller Milli Parkı Konaklama Ücretleri

 

 •       Çadır (günlük) 40 TL 
 •          Karavan (günlük) 45 TL 
 •          Kır Evi - 3 yataklı Kişi Başı (günlük) 385 TL 
 •          Kır Evi - 4 yataklı Kişi Başı (günlük) 465 TL 
 •          Kır Evi - 5 yataklı Kişi Başı (günlük) 540 TL 
 •          Kır Evi - 6 yataklı Kişi Başı (günlük) 605 TL 
 •          Misafirhane Kişi Başı (günlük) 115 TL

 

Yedi Göller Milli Parkında Ne Yapılır?

 

Olta balıkçılığı, bisiklet sürebilirsiniz, piknik yapabilirsiniz, doğa yürüyüşü yapabilirsiniz, fotoğrafçılık, çadırlı kampçılık

 

 

RNA GEZGİNLER

 

Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon