30 Kas 2020

Sülüklü Göl Tabiat Parkı

Sülüklü Göl Tabiat Parkı


Merhaba değerli okurlarım,

Bugün sizlere Bolu Mudurnu da bulunan Sülüklü Golünü anlatacağım.

Değerli okurlarım, biz kampımıza Ekim ayında gittik sonbahar da kamp ayrı bir güzel her mevsimde kamp yapmak lazım ama sonbahar mevsimi ayrı bir romantizm katıyor. 

Sülüklü göl kampımız bir gün konaklamalı fazlada yorulmayalım dediğimiz kamp türü :) Cumartesi yola çıkma kararı aldık çocuğumuz Ahsen Eceyi de götürmek isteriz ama daha önce ki Yedigöller milli parkı ve Sinekli Yaylası yazılarımda da bahsettiğim gibi hava koşulları pek uygun olmuyor küçük bir çocuk böyle sert soğuklarda hemen hasta olma riski var hele ki şu dönemde korona virüs gibi illet bir salgın ülkemiz ensesinde iken risk almak istemedik artık seneye diyerek yolculuğumuz dan bahsetmek istiyorum. 

Değerli okurlarım, dediğim gibi yola cumartesi sabah saat: 9.00 gibi yola koyulduk, Sülüklü Göl Tabiat Parkı; Ankara ya 248 kilometre 3 saat 24 dakika süre zarfında tabiat parkına varıyorsunuz. Sülüklü göle varmadan 8 kilometre yol daralıyor ve dağ yolu olduğu için yollar bozuk ama yol gidilemiyecek kadar kötü değil kamp için muazzam bir yer ama onu söylemeden geçemeyeceğim. Dediğim bozuk yolda göle 4 kilometre kala çok güzel bir dağ suyu akıyor resimde göreceksiniz buz gibi 

Değerli okurlarım, milli parka giriş 15 TL ve kamp yapmak isterseniz 30 TL ücret sizden tahsil ediliyor burada alaglamping adında bir işletme glamping tarzı bungalov evler var dileyenler burada da kamp yapabilirler ama biz doğa insanıyız derseniz bizim gibi çadırda da kalabilirsiniz. 

Gece burası -15’i görüyor etraftan odun toplayabilirsiniz ya da hiç yorulmayalım diyorsanız girişte odunları 35 TL karşılığında satıyorlar. Buraya gelirken çok tedbirli olun derim yani çadır ısıtıcı ve çadırınız da en kötü üç mevsimlik tabii kaliteli tulum da olması lazım yoksa burada her an donabilirsiniz. Burada sevimli yavru köpekler var onlara yemek verin ki onlarda sizleri korusunlar tabii onlarda bu soğuktan ölmesinler.

Sülüklü göle gelmeden önce mümkünse Dokurcunda alışveriş yaparak gelin en yakın yer burası ama ben orman adamıyım ben gölden balık tutarım olta takımım var diyorsanız gölde sazan balığı buluyor ve söylemeden geçemeyeceğim burada telefon çekmiyor.

Artık ayrılık vakti gelmişti değerli okurlarım, tam bir doğa harikası biz doğayı seviyoruz insan doğada huzur buluyor zamanın nasıl geçtiğini hiç anlamıyor sevdiğiniz ile huzurlu sesiz bir doğada ilham buluyorsunuz. Hala aranızda görmeyenler vardır bu tabiat parçasını geç olmadı diyorum bu güzel günlerinizi doğada geçirmeye ne dersiniz ? 

Sözlerime “Doğada kal Türkiye” diyerek sonlandırıyorum sağlıcakla kalın.

 Sülüklü Göle Nasıl Gidilir?

Buraya Ankara dan gelecek misafirler hem bolu yolundan gelebilir ya da Nallıhan tarafından ama benden size tavsiye Bolu tarafından gelin derim Nallıhan yolu tarafı çok kötü.

Ankara-Bolu-Taskesti-Akyokuş istikametinde gidin değerli okurlarım toplam mesafe 248 kilometre.

 Sülüklü Göle’nde Ne Yapılır?

Kamp, doğa yürüyüşü, piknik ve Fotoğrafçılık yapılabilir.

RNAGEZGİNLER


 


Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon