13 Kas 2020

Pürenli Yaylası


Pürenli Yaylası

Pürenli YaylasıMerhaba değerli okurlarım,

Bugün sizlere bu yazımda, Düzce Gölyaka da bulunan Püreli Yaylasından bahsedeceğim.

Püreli yaylasına; eşim ve kızım ile Ağustos aylarında gitme kararı aldık. Buraya gelmeden önce çok kararsız kaldık yol durumu ve olanaklar... Vb. durumlar. Şehirden uzakta olmanız size huzur veriyormuş oraya gidince anladık, şimdi kızımızla yaptığımız o güzel pürenli yaylasına gidişimizi ve yaşadığımız aksilikleri anlatacağım. 

Biz Ankara dan yola cumartesi saat: 09.00 gibi yola çıktık heyecanlıydık ormanda ulaşımın olmadığı bir yere gidiyorduk biraz deli cesareti var dediğinizi duyuyor gibiyim! hem de çocuk ile olur mu dediğinizi duyuyorum. Biz cesaretliyiz bu konuda hele orman deyince; ayı, kurt, domuz gibi hayvanların ortasında 1 gece çadır ile konaklamak farklı bir duygu değerli dostlarım. 

Yol bolu yolunu geçince bir şey yoktu tabii kızımız Ahsen Ece yolda çok sıkılan bir bebek :) vay halimize değil mi neyse Bolu yolu bir oradan kızımız bir yandan kafa kalmadı anlayacağınız. Pürenli yaylasına varmıştık çok az bir yolumuz kalmıştı orman yolu olduğu için 12 km yol bozuk çıktı sakın korkmayın sakın ben döneyim falan demeyin bakın bize biz onca sıkıntıya rağmen pes etmedik ama o doğa harikası yere değer arkadaşlarım. 

Gölü, şelalesi, ağaçları ve ahşap evler bizi karşıladı sanki rüya da hissi veriyor. 3.30 saatin sonunda en sonunda varmıştık iyiki de geldik dedik hemen aracımızı göle yakın yere park ettik hemen malzemeleri çıkarttık eşim çocuğumuzla ilgilenirken ben kollarımı sıvadım çadır kurmaya kurulum bittikten sonra ormanın içine odun toplamaya gittim. 

Pürenli Yaylası


Ormanın içinde kuru odun bulmak kolay değerli dostlarım! Hemen ateşimizi yaktık yemek falan derken akşam oldu, kızımız ormanın o büyüleyici havası çarptı sanırım delilsiz uyudu. Gece çok soğuk oluyor arkadaşlar kesinlikle yanınıza kalın malzemeler alın  uyku tulumu kurtarmıyor. Biz hazırlıklı geldik kamp ateşimizi yaktık eşim ile mutlu bir an yaşadık Kamp ateşi de içimizi ısıttı iyi ki geldik dedik korona virüs ten tam uzaktasınız doğa ile içiçe gelen kişiler kültürlü kişiler düzgün beyefendi tipler var o konuda rahat olabilirsiniz gece dediğim gibi soğuktu çadırın içini ısıtmak için önceden Nurgaz dan aldığım ısıtıcı ile Çadırımızı ısıttık güzel bir gün geçirdik sizlere şunu söylemek istiyorum değerli okurlarım burası bir doğa harikası bir yer çadırı olup gelmeyen bence çok şey kaçırıyor tam bir cennet bahçesi gölü ve ağaçları ile tam yayla havasını temiz havasını sizlerle buluşturuyor  pürenli yaylasına yakın balıklı ve hera yayları ile etrafını sarmışlar o güzel pürenli yaylası adını düzce Gölyaka dan almıştır. tabii etraf biraz kirli tuvalet sıkıntısı var içme suyu sıkıntısı yok suyu çok güzel içtikçe içesi geliyor insanın, gece Yabani Hayat başlıyor kısacası köylüler havalara ateş açıyorlar sizde tedbirli olursanız iyi olur en azından torpil ile hayvanları çadırdan Uzak tutabilirsiniz artık yola koyulma vaktimiz gelmişti o güzel cennet bahçesinden ayrılıyorduk biz Gezginler olarak artık başka Cennet bahçelerine koyulma zamanı gelmişti başka bir yazımızda buluşmak dileğiyle...

Pürenli Yaylası

Değerli okurlarım biz bu yolculuğa Ankara Eryaman dan çıktık Bolu istikametinde gittik düzce Gölyaka yolundan geldik yolumuzun üstünde Güzeldere şelalesini izledik oradan pürenli yaylasına geldik

Güzeldere şelalesi

 Alışveriş Nerden Yapılır?

Pürenli yaylasına gelmeden Gölyaka dan gerekli Alişlerinizi yapın öyle geçin derim. Son sözümüz doğa da kal Türkiye!!!

 Pürenli Yaylası'nda Ne Yapılır?

  • Kamp yapılır
  • Doğa yürüyüşü yapılabilir

 Püreli Yaylası'na Ulaşım Nasıl?

  • Düzce Gölyaka ya 24 km
  • İstanbul'a 260 km
  • Ankara'ya 254 km
Rnagezginler

Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon