28 Eki 2020

Ukrayna Kiev Gezi Rehberi

 Ukrayna Kiev Gezi Rehberi

Eryaman Evimizden satıl hizmeti ile havaalanı transferimizi gerçekleştiriyoruz saat: 03.30’ da aracımız geliyor. Esenboğa havaalanına saat: 04.00’ de bizi bırakıyor. Uçağımız Ukrayna havayolları Ukrayna International Airlines  (UIA) ile saat: 05.50’ da uçağımız kalkıyor eşim ile ben çok heyecanlıyız bu bizim ikinci yurtdışı olayımız daha öncede; Prag, Viyana, Budapeşte ye tursuz kendi olanaklarımızla gezmiştik çok hoş vakitler geçirdik. Şimdi gelelim asıl gezimize Kiev yolculuğuna uçağımıza bindik. Tam 2 saat sonra Kiev havaalanı Bristol Airport terminal de saat: 08.00’da oluyoruz. Ulaşım açısından en uygunu Ukrayna hava yolları çok daha ucuz Ukrayna’da iki tane hava yolu bulunmaktadır birisi şehir merkezine yakın olan Igor Sikorsky Kyiv International Airport ve Boryspil Uluslararası Havaalanı


ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Kiev metro hattı 3 renkten oluşuyor: Kırmızı, mavi ve yeşil. Metrolar oldukça eski. Yürüyen merdivenler de Çek Cumhiriyetinin Başkenti Pragda gördüğümüz metro istasyonunda gördüğümüz gibi uzunca bir şey J bu uzunluğu değerlendirebilirsiniz kitap ya da dergi okuyarak vakit geçirebirisiniz. Uzun olmasındaki sebebp buranın zamanında sığınak olarak da ön görülmüş. Metro dışında güzel vakit geçireyim diyorsanız tramvay, troleybüs ve fünikülere binerek nostaljik turlar da yapabilirsiniz.

 

UKRAYNA YEMEKLERİ

Ukrayna ucuz bir ülke olduğundan yemekler o kadar pahalı değil  Borscht ve Ukha çorbaları, Vareniki,Deruni, Krovyanka, Salo ve bütün et yemeklerini sizlere önerebilirim. Ukrayna’nın başkenti Kiev, tavuklu yemekleri, baharatlı ve meyveli votkaları ve ekmek çeşitleriyle ünlü bir mutfağa sahip. Sizler için Ukrayna Kiev’e gidecekler için ne yenir ne içilir menüsünü hazırladım. Kiev tavuğu; Kiev’e özgü bir yemektir olmazsa olmazlardandır. Varenyky; Bizim Türk mantısına benzer bir yemektir. Bizde kıyma ile servis edilir onlarda patates ya da lahana konulan hamurlar pişirilir. Üzerine domates sosu katılır. Perohy; hamur topları hazırlanır ama bu toplar vişne, üzüm soslarıyla servis edilir Kiev ekmeği ve ekmek çeşitleri; Kiev’de çok çeşitli ekmekler bulabilirsiniz. Kutia; Haşhaş, fındık ve bal karışımından yapılan Kutia geleneksel ve Ukraynalıların özellikle Yılbaşı (Noel) gibi özel zamanlarda yaptığı bir tür hamur işidir. Zhale; Meyveli jölelere verilen addır. Söyle bir bakınca hamur işini seven bir memleket olduğunu kısaca söyleyebiliriz. 

 

KİEV GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Kiev’de ulaşım oldukça kolaydır hiç zorlanmayacaksınız sanki istanbul’da bir yerde geziyormuş esasıyla. Viyana dan sonra Dünyanın en büyük metro ağlarından bir yerdir. Şehirde tramvay veya troleybüs gibi seçenekleri kullanarak gitmek istediğiniz yerlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

 Aziz Sofya Katedrali

Aziz Sofya Katedrali (Saint Sophia’s Cathedral) 11. Yüzyılın yarılarında inşa edilmiş. Ukrayna nın kendine has bir güzelliği var sanki endizini bir Avrupa ülkesinde değilde ana vatanınızda hissediyormuşunuz izlenimini veriyor. Aziz Sofya Katedrali  Bizansın izlerini taşıyor ülkenin en önde gelen trustlik mekanıdır. 1500 yıllık geçmişinde Ortodoks ve Katolik topluluklar tarafından kullanılan kilise günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Çan kulesine çıktığımızda şehir ayaklarımızın altında benden söylemesi gidin ve görün.

 

Ulaşım : Metro ile Maidan Nezalezhnosti durağına gelip 600 metre yürüyerek katedrale ulaşabilirsiniz

 

Maidan Nezalezhnosti

Kiev’e gelen trustlerin yine uğrak olduğu bir yer Maidan Nezalezhnosti (Bağımsızlık Meydanı), bu meydan geçmişte Yüksek Koru olarak adlandırılan alan üzerine inşa edilmiş. Rusya ın eski adıyla (SSCB)’den ayrılma ve Turuncu Devrim sırasında düzenlenen pek çok gösterinin ve toplantının yapıldığı meydanın çevresindeki binaların üstüne çıkma imkanı bulabilirseniz Kiev’in bu tarih kokan meydanını görmek daha da güzel.

 

 

 Khreshchatyk

Khreshchatyk meydanı; mağazaları, kafeleri, restoranları ve tarihi binaları ile şehrin en önemli cazibe merkezlerinden birisi sayılıyor. İstanbul’un Bağdat Caddesini gözlerinizde canlanacak, hafta sonları ve resmi tatillerde araç trafiğine kapatılıyor.

Ulaşım: (Kırmızı Hat) metro hattında yer alan Khreshchatyk veya (Mavi Hat) metro hattında yer alan Maidan Nezalezhnosti istasyonu ile ulaşabilirsiniz.


 Kiev Pechersk Lavr

Kiev Pechersk Lavra (Kiev Monastery of the Caves) 1051 senesinde kurulmuş. Manastırın altındaki mağaralar günümüzde müze olarak kullanılıyor. Keşişlerinin yaşamlarını sürdürdükleri, yakarma ettikleri galerilerin ziyaretçilere sergilendiği müze haricinde alanda bulunan çan kulesi görülmeye değer,

Ulaşım : Maidan Nezalezhnosti’den 900 metre yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ulaşım için diğer alternatifiniz ise  (Mavi Hat) metro hattında yer edinen Poshtova

 

Altın Kapı

Konstantinopolis’in ana kapısının kopyası kalitesindeki askeri emelli yapı olan Altın Kapı Golden Gate, Zoloti Vorota, Kiev Prensliği’nin kurucusu Yaroslav Mudri’nin emriyle 1017-1024 seneleri arasında inşa edilmiş. Güneş üzerinden dünyaya geldiğu için mahalli milletin “Gökyüzü Kapısı” ismini verdiği yapının nerede ise tamamı orta çağda devrildiği için 1982 senesinde şehri idareyen Sovyet yetkililerin isteğiyle reeline en yakın biçimde tekerrür

Ulaşım : Yeşil Hat metro hattını kullanarak Zoloti Vorota istasyonu ile ulaşabilirsiniz

 

Andrevski Yokuş

Dinyeper Nehri görülmesi gereken bir yer burada kafeleri olduğundan Kiev gezi notlarımın arasında yer verdim. Andrevski Yokuşu (Andrevski Spusk), yıllar yıllar önce rivayete göre şehri yönetenler üst bölgede  halkın yaşadığı alt bölgeyi birbirine bağlayan önemli bir sınırmış. Andrevski Yokuşu  üzerinde St. Andrew’s Kilisesi, Mikhail Bulgakov Müzesi gibi önemli yerleride barındırıyor. 

Ulaşım : Andryivski Yokuşu’na  (Mavi Hat) metro hattından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Mariyinsky Sarayı

Mariyinsky Sarayı (Mariyinsky Palace), Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna’nın isteğiyle 1745-1753 yılları arasında inşa edilmiş. O dönemin ünlü mimarı Bartolomeo Rastrelli’nin tasarladığı ve yaptığı saray, Bizans ın izlerini taşıyor. SSCB döneminde Kiev Bağımsızlık Komitesi’nin karargâhı olarak kullanılan yapı günümüzde resepsiyonlar, devlet başkanlarının kabul törenleri ve turizm amaçlı geziler için kullanılıyor.                   

Ulaşım : Mariyinsky Sarayı’na Arsenalna metrosundan yürüyerek ulaşabilirsiniz.


Mariinsky Park

18 74 yılında kurulan park, ismi uzun süre “Tsarsky” olarak anılan Mariinsky Park’a devrimin ardında yakınındaki Mariyinsky Sarayı’ndan esinlenilerek adı verilmiş. Etrafında çok sayıda Devlet binasının bulunduğu park, yürüyüş yapmak ve fotoğraf çekmek isteyenlerin uğrak olduğu yer halini almış. Öneli bir konuya parmak basmak isterim parkta yürüş yaparken çeşitli dönemlerde gerçekleşen önemli olaylara adanmış anıtları ve bu olaylarda ölen kişilerin defnedildikleri mezarlıkları görmeniz mümkün ve bu mezarlıkları da ziyaret ededebilirsiniz.

St. Michael Altın Kubbeli Katedral

St. Michael Altın Kubbeli Katedral (St. Michael’s Golden-Domed Monastery), ilk olarak 1109-1114 yılları arasında kurulmuş. Katedralin manastır olarak kullanılan binası belirli aralıklarla yıkım ve yeniden restorasyona uğramış. Altın kubbelerde Mikail’e adanmış bir anıtın bulunduğu yapı görmek mümkün

 

Mother Motherland

Mother Motherland (Rodina Mat), 102 metre devesa  çelikten üretilmiş ağırlığı 450 Ton. Anıtın altında müze kısmı bulunuyor binasındaki mermer taşlarda savaş sırasında şehit düşmüş 11.600 askerin ve 200 işçinin isimleri yer alıyor.        

Ulaşım : Buraya ulaşım için en uygun seçenek taksi çünkü en yakın metro istasyonları olan Pecherska ve Dnipro yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta.

 

Ulusal Opera Evi

Klasik müzik sevenlerin uğradığı bir mekan olan Ulusal Opera Evi (National Opera of Ukraine) 1867 yılında Kiev Halkına kapılarını açmış. Dinletinin bulununduğu salanun ses akustiği ile ziyaretçilerini büyüleyen opera evinde Ukrayna-Rus balesi ağırlıklı olmaktır. Ancak Klasik Müzik dinletisini gelmek isteyen Turistlere de ayrıcalık yapılmıştır. Ulusal Opera Evi (National Opera of Ukraine) içerisinde bulunan Güzel Sanatlar Müzesi’ni gezerek resimlerede görme imkânınız bulunuyor…

 

2. Dünya Savaşı Müzesi 

Girişinde Anayurt Heykeli’ni görüyorsunuz II. Dünya Savaşı Müzesi (Great Patriotic War Museum), Alman-Rus Savaşı’nda kazanılan zafer anısına 1974 yılında açılmış. 

 

A.V. Fomin Botanical Garden

1839 yılında kurulanan botanik bina Ukrayna’nın ve büyük bitki koleksiyonunu barındıran binayı yöneten akademisyen Aleksandr Vasiljevich Fomin’in ölümünden sonra ismi değiştirildi içerisinde 14 binden fazla bitki, çiçek ve ağaç türü bulunuyor.

 

Gorodetsky House

Gorodetsky House, binanın mimarı Vladislav Gorodezhkii tarafından 1901-1903 yılları arasında inşa etmiştir. Binanın tasarımında mimar Art Nouveau akımından etkilenmiş. Kiyevde görülmeye değer binalar arasındadır.

Kiev Alışveriş Rehberi & Kiev’den Ne Alınır?

Para Birimi: (UAH) olan Ukrayna Grivna’sıdır

Döviz Bozdurma: Bankalar, döviz büroları ve ATM makineleri yer alıyor Döviz bürolarında Euro ve USD bozdurabilirsiniz

Kredi Kartı ve  ATM Kullanımı: Visa ve Mastercard Kiev’de mağaza ve restoranda geçerli.

Kiev’de Alışveriş Yapılacak Yerler

Kiev Alışveriş Rehberi yazımda sizlere en iyi alışveriş noktalarından da bahsedeceğim.

Mandarin Plaza ve Globus Mall AVm sizi bulunuyor. Ocean Plaza  Kiev’in en büyük ikinci AVM’si dir.

Sizlere sokak pazarlarından bahsedeyim. Verbova Caddesi’nde yer alıyor burda uygun fiyatlara ürünler bulabilirsiniz. Khreschatyk Caddesi de bulunan gıda ürünlerinin ağırlıklı sokak pazarını bulabilirsiniz.

Hediyelik eşya için bana en fiyat acısından ideal olan yer ise Andrevski Yokuşunda yer alan dükkanlar ve seyyar tezgahtarından güzel ürünleri bulabilirsiniz.
Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon