20 Eki 2020

Macaristan (Budapeşte) Gezi Rehberi
Macaristan (Budapeşte) Gezi RehberiDeğerli okurlarım, biz ilkönce Viyana’dan Budapeşte’ye Tren ile gittik Viyana' da bulunan Wien Hauptbahnhof tren istasyonundan  Budabeşte'deki  keleti tren istasyonu varış


Budapeşte kart

  Budapeşte kart nerden alınır
Budapeşte’de gezilecek yerler

    Parlamento Binası     Gotik mimari tarzı ile 1885’te yapımına başlanıp, 1903’de tamamlanan Parlamento Binası ziyaretçilerini büyülüyor. heykellerin süslediği odaları ve uzun merdivenleri ile dikkat çeken yapı,  akşam saatlerinde ışıklandırma sayesinde büyüleyici bir görüntü karşınıza çıkıyor. Mecliste faaliyet olmadığı zamanlarda kapısını  ziyaretçilerine açıyor parlamento binasına metro kullanarak rahatça ulaşabilirsiniz. 

 

  •       Ulaşım: Metro, Hat 2. 

Aziz Stefan Bazilikası


    1852 yılında József Kauser tarafından inşa edilen yapı 1906 yılından beri Katolik kilisesi olarak hizmet vermektedir. Macaristan’ın ilk kralının adını alan bazilikada (Szent István) ülkenin en kutsal hazinesi yer alıyor. Gotik mimarinin ile gözleri büyüleyen yapının kubbesinden tüm Budapeşte ayaklarınızın altında. birçok konserin de ev sahipliğini üstlenen kutsal mekânın çevresinde restoranlar ve hediyelik eşya dükkânları bulunuyor. 

 

  •       Ulaşım: Metro, Hat 1  


Kahramanlar Meydanı

Budapeştenin en etkileyici yeri tarih kokan mekanı olan Kahramanlar Meydanı, Macaristan tarihinde önemli sayılan kişilerin heykelleri yapının üstünde etkileyici bir heykel traş yöntemiyle sergilenmiş. 

      Ulaşım: Metro, Hat 1.

Vajdahunyad Kalesi
      Macarların bağımsızlığı ilan edildiğinden yapılan yerdir kalesi Kahramanlar Meydanı’nın hemen arkasında yer alıyor. kalenin bahçesinde konserler düzenleniyor. Günümüzde tarım müzesi olarak sergileniyor müze bölümü her gün ziyaret edilebilir. 


Zincirli Köprü    Tuna nehri üzerinde bulunan ve şehrin iki önemli bölgesini birbirine bağlayan Zincirli Köprü akşam olduğunda  ışıklandırma sayesinde ziyaretçilerini büyülüyor.   

Buda Kalesi (Budin Kalesi) 
Kızılhisar ismiyle de anılan Buda Kalesi 1988 yılında beri UNESCO Dünya Mirası yer alıyor. 1266 yılında inşa edilen ve birçok defa onarım gören kale Osmanlı dan izler taşıyor. Şehrin en üst bölgesinde olduğundan Macaristan i tepeden seyrediyorsunuz günümüzde tarih müzesi olarak sergileniyor bazı kısımları. 


 Ulaşım: 16 ve 16A no'lu otobüsleri ya da Tünelin önünden kalkan füniküleri kullanabilirsiniz. 


Buda Kalesine gitmek için baya bir yol yürümüştük ama kaleye çıktığımızda zafer bizim dedik :)Kalenin içinde aktiviteler de bulunuyor Türk evladı olduğumuz için bizimde kanımızda Savaşmak ekipmanlarını görünce denemeden geçemedim. :)Matthias Kilisesi     Matthias Kilisesi  Balıkcı Tabyası ile aynı konumdadır. Buda Semti’ndeki Kale Bölgesinde yer alıyor. İlk olarak Macar Kralı I. Stefan tarafından 1016 yılında yaptırılan ve bugünkü haline 15. yüzyılın yarısında yapılan inşaat çalışmalarından sonra macar halkına ve ziyaretçilerine kapılarını açmış, Gotik mimarisi ile yapılan yapı Mimarisi ve tarihi ile Budapeşte tarihinde önemli bir yere sahip atmosferde kendinizi kaybedebilirsiniz.

Balıkçı Tabyası     Balıkçı Tabyası yapısı Tuna Nehri, Margaret Adası, Peşte ve Gellért Hill'i kuş bakışı izleyebilirsiniz. Şehri gezmeye gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği tabya günün her saati gezilebiliyor. 


Biraz manzaranın keyfini çıkaralım dedik :)

    


Gellért Hill
Gellért Hill, rehberlik hizmeti sayesinde Gellért Hill tarihi hakkında kolayca bilgi edinilebilen mağara kilisesdir,  hisarı ve manzarası ile ziyaretçilerine muhteşem bir güzellik yaşatıyor. 27 no'lu mini otobüs ile ulaşabileceğiniz bir yer doğal seyiri ve gezinti yolları sayesinde rahatlıkla gezinebiliyorsunuz. Gürz İlyas Bayırı olan tepenin üzerindeki yapıların tarihi Ortaçağ'a kadar kadar uzanıyor. giriş ücreti 1200 HUF. 


  •       Ulaşım, Tramvay 41, 47, 49 ve  27 no'lu mini otobüs

Opera Binası    19. asırda Macaristan’ın önde gelen mimarlarından biri olan Miklós Ybl tarafından planlanan, 1875 senesinde inşa edilen Opera Binası Magyar Állami Operaház 1884 senesinden beri sanatseverlere hizmet veriyor. Andrassy Sokağı’nde bulunan bina mimarisinin hoşluğu, sene içerisinde sergilenen performansların etkileyiciliği ve salonun her yerinden rahatlıkla görülebilen sahnesi sayesinde şehrin ziyaret edilmesi gereken noktalarından biri haline geliyor. 

Gül Baba Türbesi      Kanuni Sultan Süleyman’ın Budin seferine katılan ve yaşayan Gül Baba şehirde yaşamış ve macar halkı Gül Babayı çok sevmiş ve bu şehirde türbesini yapmışlar.  Mehmet Paşa tarafından yaptırılan yapı Osmanlı eserleri arasında yerini alıyor. asıl ismi "Rózsadomb" olan Gültepe olarak adlandırılan tepede türbe ziyaretçilerine sanki Türkiyede bir izlenim veriyor türübenin içine girdiğinizde sizi gül kokusu bekliyor . macaristanın köprüsünden giderken Buda tarafına geçtikten sonra sağa dönerseniz  ve burada Türk Sokağını (Török Utca) görürsünüz. Yaklalaşık 200 metre sonra sağ taraftada kalan sokakığın adı Gul Baba Sokağı olarak geçiyor. Hafif yokuşu tırmanın hafif dememe bakmayın baya dik :) 
      
Büyük Kapalı PazarBüyük Kapalı Pazar, alışveriş yapmak isteyenlerin uğrak olduğu bir yer her şeyi burada bulabilirsiniz  pazarın inşasını  mimar Samu Pecz tarafından 1897 yılında yapılan pazar içerisinde satılan yiyecekler ve hediyelik eşyalarlarıyla ziyaretçilerine nereye geldik dedirtiyor. pazarda dünya mutfaklarına yönelik yemekler sergileniyor. 

Budapeştede önemli yerlerin haritada yerleri


Budapeşte’de Alışveriş
   
    Macar porselenlerini, geleneksel mavi gömlek ve etekleri de satın alabilirsiniz.Kentin önde gelen alışveriş caddeleri Vaci Utca ve Andrassy. Kentin en hareketli bölgeleri olan bu iki cadde, alışveriş dışında kent yaşamını tanımak için uygun noktalar. Geleneksel alışveriş kültüründen vazgeçmemiş olan Budapeşte halkının ihtiyaçlarını karşıladıkları pazar yerleri Great Market Hall, Hunyadi Ter ve Rakoczi Ter.Peşte’nin gözde turizm bölgesi Szentendre ise mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir hediyelik eşya cenneti.

Budapeşte’de Yeme İçme

    Macar mutfağında et ve etten hazırlanan ürünlerin kullanımı yaygın. Hayvansal malzemelerin dışında soğan, sarımsak, patates, domates, lahana gibi tarım ürünleri de Macar yemeklerinin sık kullanılan malzemeleri.Ekmek kullanımı ve hamur işleri açısından bizim kültürümüze oldukça yakın olan Budapeşte halkının tükettiği geleneksel yemeklerin birçoğu sulu. Mutlaka ekmekle tüketilen bu yemekler arasında en meşhur olanı Gulâş Çorbası. Küçük dükkânlardan satın alabileceğiniz ve kumpir gibi üzerine istediğiniz malzemeyi ekletebileceğiniz Langos ve Macar sosisi denemenizi önereceğim diğer lezzetler. atlılarda benim favorim kakaolu krema dolgulu ve karamel soslu bir pasta olan Dobos Torta ve sokaklarda satılan Kürtoskalacs. Fast food ürünlerine publar ve zincir restoranlar aracılığıyla rahatça ulaşabileceğiniz Budapeşte’de Türk yemekleri yapan lokantalar da bulunuyor.restoranlarının isim ve adresleri yer alıyor.

     
                            

Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon