6 Eki 2020

ÇEK CUMHURİYETİ ( PRAG) GEZİ REHBERİ

PRAG GEZİ REHBERİ

Prag Havaalanı dan Şehir Merkezi Ulaşım ; Otobüs ve Metro ile Prag Vaclav Havel Havaalanı şehir merkezi arasında en ucuz ulaşım yolu otobüstür. Prag kart, Otobüs bileti terminallerde yer alan kabinden veya otomatlardan alınabilir.

Şehir merkezine; 30 – 50 dakika arasında sürmektedir. 119 ya da AE otobüslerine bindikten sonra metroya ulaşabilirsiniz ve bilet gün boyu geçer döviz bozdurmak için Havalananından paranızı Çek parasına çevirebileceğiniz ve uygun fiyata yapabileceğiniz yer mevcut en uygun yer orasıdır. Biz yanımızda hiç nakit taşımadık banka matik kartımda durdu param Türk lirasıydı o günün kuruyla ve uygun fiyata bankadan rahatlıkla çektik. 

Genel olarak; Mümkünse ATM ve bankaları kullanın.

Prag Metrosu

 Prag Alışveriş Merkezleri 

    Prag Sokak Pazarları

Prag sokak pazarları ile ünlü ve yılbaşında yolunuz düşerse alışveriş daha da zevkli hale gelir.

 

Prag'da Gezip Görmeniz Gereken En Önemli Yerler  

Prag, Avrupa'da gezip görmeniz gereken önemli şehirlerden bir yer sizleri mimarisi ile büyüleyebilir. Genellikle  buraya gelen turistler 2 ya da 3 günlük bir gezi süresi ayırıyorlar.

Gelelim merkezde yer alan önemli yerlere. Sayfa boyunca bana göre Prag'da görmeniz gereken en önemli 21 yeri anlatıyor olacağım.

1.       Eski Şehir Meydanı 

 


Prag Eski Şehir Meydanı, Prag'ın en hareketli noktasıdır. Rönesans dönemine ait bir çok eserin bulunduğu bu meydan gezilip görülecek yerlerin yanı sıra gecesi ayrı bir güzel ve gündüzü ise hiç bitmeyen insan trafiği sizlerin başını döndürecek bizden söylemesi ve çeşitli gösteriler de bu meydanda görmek mümkün.

Eski Şehir Meydanı' nda ; bunlar; Astronomik Saat, Eski Belediye Sarayı, Meryem Ana Kilisesi, Jan Hus Anıtı, Marian Sütunu, Tyn Kilisesi'nin arkasında yer alan Ungelt avlusu, Aziz Vaclav'ın tasvir edildiği resimle tanınan Storch Evi, burada görebileceğiniz en önemli eserlerden bazıları.

2.       Astronomik Saat 

Astronomik Saat, Eskişehir meydanında bulunan ve Prag'ında ünlü bir saat kulesidir. Prag gezilecek yerler arasında en önemli yerler arasında bulunuyor. Astronomik Saat’in gösterisini izleyebilir siniz veya saat kulesine çıkarak Prag Eski Şehir Meydanı'nı seyredebilirsiniz.

Yapının en ünlü ve önemli ögesi Astronomik Saat'tir. Her saat başı saat gürültü bir şekilde çalar ve turistlere ayrı bir görsellik katar.

 

3.       Karl Köprüsü

Karl köprüsü, şehrin en ünlü köprüsüdür. Prag'ın en önemli sembollerinden olan yapı, şehrin iki yakasını bir arada tutar ve birbirine bağlar.  Vltava Nehri üzerinde bulunan kral köprüsü, köprü mimari olarak tek başına bir yapıttır üzerinde bulunan 30 tane altın kaplı heykelle de dikkat çeker. Bu heykellerin orijinalleri Ulusal Galeri Lapidarium'da bulunmaktadır. köprü üzerinde ressamlar ve müzik çalanlar hatta konser verenlerde rastlamak mümkündür burada gerçekten gün batımı çok güzel. sevdiğiniz kişi ile romantik dakikalar yaşayabilirsiniz.

4.   Prag Kalesi   

 Prag Kalesi, şehrin tepeden izler ve görkemli bir yapıttır. Bu nedenle gezmek isteyenlerin uğradığı bir noktadır.  Roma İmparatorluğu’nun merkezi olarak kullanılmıştır. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Ofisi olarak kullanılır. 

Prag Kalesi'nde Yer Alan Önemli Yapılar ; Aziz Vitus Katedrali, Eski Kraliyet Sarayı, Altın Yol, Bahçeler , Aziz George Bazilikası.

 

5. Aziz Vitus Katedrali

Prag Kalesi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, şehrin en görkemli yeridir.


6. Eski Kraliyet Sarayı

Kalenin en önemli yapılarından olan Eski Kraliyet Sarayı günümüzde başbakanların göreve başlama ve resmi ziyaretlerin açılış yeri olarak kullanılmaktadır.

7.Prag Altın Yol

Rengarenk evler ile bulunan yol Altın Yoldur. Prag Kalesi içerisinde görmeniz geren yerdir 

8. Aziz George Bazilikası

Değerli okurlarım, Bazilika gerçekten görülmeye değer ve muhteşem bir yapı içerisinde eskiden dini görevler yerine getirilirken ama şuanda içerisi sergi amaçlı olarak ziyaretçilerine kapısını açıyor.

Aziz George Bazilikası, Çek sanat eserlerinin sergilendiği bu manastırdir

9. Kraliyet Bahçeleri

Kraliyet Bahçeleri, İngiliz tarzında tasarlanmış ve düzenlenmiştir. Bu bahçede yüzlerce yıllık ağaçlarda bulunuyor ve yemyeşil bir alan  ve bu bahçe görülmeye değer.

 

10. Prag Kalesi Resim Galerisi

Prag Kalesi Resim Galerisi, çok çeşitli tablolar bulunuyor  görmek isteyenler için çok güzel bir yer .

Bu resimler kısacası şöyledir: Olimpiya'da Tanrılar, Rudolf'un üç katlı portresi, Tuvalet Masasında Oturan Genç kız, İsa’nın ok ayırbaçlanması bulunmaktadır. 

Prag Kalesi Ziyaret Bilgileri: 

 • Ulaşım: Malostranska metro istasyonundan sonra 22, 23 numaralı tramvay ile Prazsky hrad ya da Pohorelec duraklarından buraya ulaşabilirsiniz.

11. Aziz Vitus Katedrali


Aziz Vitus Katedrali,  günümüze Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri olmuştur.

 • Ulaşım: Hradcanska, Malostranska metro duraklarından metro ile ya da 22 numaralı otobüs ile buraya gelebilirsiniz.

12.Prag Eski Yahudi Mahallesi 

Eski Yahudi Mahallesi, Adından da anlaşılacağı üzere bir Yahudi yerleşim yeridir.

 • Josefov'da görebileceğiniz yerler arasında gettoda yaşayan Yahudilerin defnedildiği Eski Yahudi Mezarlığı,
 • Şehrin en etkileyici kısımlarından olan Josefov'da Yahudilerin el yapımı eşyalarının sergilendiği koleksiyon sergisini görmek de mümkündür.

13. Bohemyalı Azize Agnes Manastırı

Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, Eski Yahudi mahallesnini en önemli tarihi eserlerindendir.

 14. Petrin Tepesi 

Petrin Tepesi, 18 yy, halka açılmıştır. Petrin tepesinde 1 Mayıs günü gösteriler düzenlenir. Petrin Tepesi'nde tüm Prag ayaklarınızın altında ve etrafta yürüyebilir ve  ağaçların altında oturabilir siniz.

15. Stefanik Gözlemevi 


Stefanik Gözlemevi, açılışından günümüze kadar amatör astronomların uğrak noktasıdır. Gözlemevi içerisinde astronomik çalışmalara ait bir sergi bulunmaktadır.

16. Kablolu Tren Yolu 

(füniküler) Tren Yolu, Petrin Tepesi'ne giden hattıdır. Petrin Tepesi'ne çıkarmak için yapılmıştır. 19. YY'la kadar su gücüyle çalışan kablolu tren yolu sonrasında elektrikle çalışır hale getirilmiştir. Petrin tepesinde güzel şık bir kafe bulunuyor burada çay bulunmuyor ya kola ya da içki içebilirsiniz ve içeceğiz ile tepeden o sehri izleyebilirsiniz.

• Ulaşım: 12, 20, 22, 23 numaralı otobüslerden biriyle gelebilirsiniz.

17. Wenceslas Meydanı 


Wenceslas Meydanı, koş kocan bir cadde ve bu cadde üzerinde; otel, restoran, kafeler bulunmaktadır. Meydanda  Aziz Vaclavlı at heykeli bulunmaktadır. görmüş olduğunuz Türk bayrağını eşim ile beraber yaptık ve buraya gelen ziyaretçiler dikiyor buraya ödediğimiz ücret hayır kimsesizlere gidiyor.

18.  Aziz Niklaus Kilisesi 

Eski tarihi bir yapısı bulunuyor ve yeşil kubbesi ile sizleri büyülüyor değerli okurlarım, bence görülmeye değer bir yapıt.

            Ulaşım: Muztek, Gallery metro istasyonlarından metro ile ya da 14, 24 numaralı otobüslerden biriyle buraya ulaşabilirsiniz.

19. Belediye Sarayı 

Belediye Sarayı’nda, krala ait taç buluyor ve korumalar ile gizleniyor burayı gezerken bir rehber fırsatı ile gezdik ve Prag tarihi için çok önemli bir yer ve bu belediye sarayında; konser ve sergi düzenleniyor. 

 • Ulaşım: Náměstí Republiky metro duraklarından birinden metro ile ya da 5, 8, 14, 26 numaralı otobüslerden biriyle buraya gelebilirsiniz. 

20. Ulusal Müze

Ulusal Müze, Prag'ın Vaclav Meydanı'nda bulunan müzedir.

Ulusal Müze'de; arkeoloji ve tabiat tarihi bulunuyor. Bu koleksiyonların çoğu Bohemyadan'dır. Müzenin içinde, çek tarihine ışık tutmuş yazarların ve sanatçıların heykelleri bulunuyor. Müze kapsamlı bir yenileme çalışması geçirmektedir.

 • Ulaşım: Muzeum metro istasyonundan buraya ulaşabilirsiniz. 

21. Dans Eden Ev 

Dans Eden Ev, eski tarihlerde prag turizmini geliştirmek için düşünülmüş ve değişik bir proje tasarlamak istemişler binanın ana teması iki tane dans eden insan şeklinde tasarlanmış.

Dans Eden Ev, Prag'ın en görkemli ve modern yapısıdır.

Prag Yeme Içme Hakkında 

 • Kahvaltı: Prag da bulunan otelde 06:00 – 10:00 arasında kahvaltı verilmektedir.
 • Öğlen ve Akşam Yemeği: Öğlen yemeği Prag'da ana öğün olarak kabul edilir.
 • Prag'da akşam yemeği: Akşam yemeği için çorba çeşitleri mevcuttur. en popüler çorba çeşitlerinden biri patatesli ve mantarlı çorbadır.
 • Atıştırmalıklar: metro istasyonları içinde tek dilim pizzacı bulunuyor. 
 • İçecekler:  Çek birası, Pilsener, Urquell, Budvar ve Staropramen gibi bira çeşitleri mevcuttur.
 • Geç Saatte Yemek: Prag'da gece belli bir saatten sonra açık restoran bulmak zordur.

Bahşiş: Prag'da bir yerde yemek yedikten sonra hesabın %10'u kadar bahşiş bırakmak uygun görülür.

Prag'daki Türk Restoranları 

yurt dışına çıktığında yeme içme konusunda sıkıntı çekenlerdenseniz Prag'da yer alan Türk restoranlarımda bulunmaktadır. Prag'da yer alan Türk restoranlarının  Listeden ulaşabilirsiniz.

  


  

Prag Kart 

 • ücretsiz Toplu Taşıma - Otobüs, Metro, Tramvay, Nehir Feribot ve Füniküler 
 • ücretsiz Air terminal Express - otobüs, havaalanı transferi için 
 • ücretsiz Otobüs Turu - 2 saatlik Tarihi Prag Turu 
 • Prag Kalesi Ücretsiz giriş - St.Vitus Katedrali, Kraliyet - Saray, Altın Path, St.George en Bazilika 
 • Yahudi Müzesi Ücretsiz giriş- sinagog ve ünlü Eski Yahudi mezarlığı (6 siteleri) 
 • 50 gözde mekânları giriş

Prag Şehir Içi Ulaşım 

Merkezde gezilecek yerlerin birçoğu birbirine yürüme mesafesinde.


 

Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon