12 Eki 2020

Avusturya (Viyana) Gezi Rehberi  Avusturya (Viyana) Gezi Rehberi

Kente Erişim (Tren)


Viyana'da iki tren istasyonu bulunuyor. Bu ihtarı en başta yapmamızın sebebi, ziyaretçilerin sıokay yanılgı yapıp yanlış tren istasyonunda oldukları için binmeleri gereken treni kaçırmaları. Bu surattan dikkat edin, hangi istasyona gitmeniz gerektiğini evvelden bilin. Şayet batı güzergahına gidiyorsanız, gitmeniz gereken tren istasyonu Westbahnhof. Italya ve Balkanlar'dan gelen trenler ise Südbahnhof'a gidiyor.

Westbahnhof tren istasyonundan in zipser'e yürüyerek 31 dk. 


Viyana'da ulaşım

Metro

Viyana'da büyük bir metro ağı U - Bahn bulunuyor.

Tramvay

Dünyanın en büyüokay tramvay ağı Viyana'da bulunuyor. Viyana'nın simgelerinden biri sayılıyor. Kentin hemen her noktasına tramvayla gitmek muhtemel. 

Taksi

Bir Hayli batı Avrupa kentine göre Viyana, taksi fiyatlarının ucuz olduğu bir kent. Taksimetreler 2€50 ile açılıyor ve her kilometer başına 1€20 ilave ediliyor. Saat 24.00'ten sonra ise gece tarifesine geçiş yapılıyor. Ayrıca yanınızda bagajlarınız varsa, ekstra 1€ alınıyor. Viyana'da taksilerin muhakkak bir rengi yok. Taşıtların üstündeki taksi işaretlerine bakmanız gerekiyor. 

Viyana'da Gezilecek Yerler 


1. Aziz Stephan Katedrali 
Viyana'nın merkezindeki 1365 senesinde inşa edilmiş, Domkirche St. Stephan zu Wien, Viyana'nın en ehemmiyetli sembolü. Kentin cap merkezi olan Stephansplatz Meydanı'ndaki katedral Roma Gotik mimariye sahip ve Avusturya Düokayü IV. Rudolf tarafından yaptırıldı. Stephan Katedrali'nin kulesine çıkmak için 343 basamak çıktım. Katedralinin çan kulesinde 1534 yılında Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak halka haber vermek için kullanılmış ve 1956'da (!) Viyana Belediye Meclisince artworkıgood enough bir Osmanlı tehlikesi kalmadığına karar verilir ve bu görev kaldırılır.

2.Hofburg Sarayı Viyana gezilecek yerler listemizin kind sırasında 13. Yüzyılda inşaatına başlanan ve Hofburg Sarayı Avusturya-Macaristan Imparatorluğu'nun daha çadequate kışlıokay sarayı olarak kullanılan yerde; imparatorluk daireleri, müzeler, şapel ve kilise, Avusturya Ulusal o kütüphanesi, Ispanyol Binicilik Okulu ve Avusturya başkanlıokay makamları yer alıyor. Sisi Müzesi,  (Burggarten) köşesinde yer alan Kelebekler Evi görülmesi gereken yerler arasında her bir yere girmek için ayrı giriş bileti var. Imparatorluk Daireleri, Sisi Müzesi ve Gümüş Eşya Koleksiyonu'nun olduğu bölümlerin giriş ücreti ise tek bilet ile yapılıyor ve fiyatı 12,50 Euro.

3. Schönbrunn Sarayı 

Avrupa'nın incisi olan Schönbrunn Sarayı, imparatorluğun yazlık konutu olarak kullanılmış, sarayın Yapımı tarihi 16. Yüzyıl.  a. kadar dayanır saraya eklemeler günümüze kadar ulaşılmış. ağaçlar, patikalar, çeşmeler ve heykellerle süslenmiş bahçeleri de ünlü; palmiye evi, labirent, hayvanat bahçesi ve Neptün Çeşmesi, görebileceğiniz en önemli yerler. Sarayın içini düzenlenen turlar ile gezebilirsiniz. Royal go to 30-40 dk sürüyor ve 22 odayı geziyor. wonderful go to ise 50-60 dk sürüp forty oda geziyor. Bilet fiyatları 12,90 ile 15,ninety Euro. Kombine bilet seçenekleri de var. Içeride fotoğraf çekmek yasak. Viyana gezilecek yerler listenizin 2. sırasına bu muhteşem sarayı eklemeyi unutmayıntamamlanır. Imparator I. Karl, 1918'de Habsburg Hanedanı hakimiyetine child veren anlaşmayı burada imzalar. trojan horseün sew okayültürel restore de politik açıdan Avusturya'nın en önemli mekanı

4.Doğa Tarihi Müzesi 
Viyana'da görmeniz gereken bir diğer önemli müze Doğa Tarihi Müzesi 1889 yılında açıklanmıştır. Müze de tarihi yaşamak isteyenler için çok değerli ürünler vardır yarısı gerçek yarısı replikadır müzeyi mutlaka gezmenizi öneririm.

5.Viyana Devlet Operası 

Dünyanın en iyi salonuna sahip olduğu kabul edilen Viyana Devlet Binasıdir.

6.Albertina Müzesi 


Hofburg Sarayı'nın display oköşesinde yer alan Albertina Müzesi, şehrin en önemi sanat merkezlerinden.

7.Viyana Sanat Tarihi Müzesi Viyana gezilecek yerler listemizdeki en önemli müzelerden olan Kunsthistorisches historical center yani Sanat Tarihi Müzesi, 1891 yılında Avusturya-Macaristan Imparatoru Franz Joseph tarafından açılmıştır. Müze de bulunan eserler çoğunlukla Habsburg hükümdarlarının yüzyıllar içerisinde topladığı eserlerden oluşuyor. Eserler; Heykel ve Dekoratif Sanat Koleksiyonu, Resim Galerisi ve Sikke Koleksiyonu gibi bölümlerde sergileniyor. Müzeyi hakkıyla gezebilmek için 1 günden fazla zaman ayırmanız gerekebilir.

8.Maria vom Attack Kilisesi Viyana'nın Fünfhas semtinin Gürtel Caddesi'ndeki 1875 yılında inşası tamamlanan Maria vom assault Kilisesi'nin sixty eight meter yükseklikteki kulesi Neo Gotik tarzda. 

9.St. Dwindle Kilisesi 

wormünkü yerinde kentin en eski kilisesi Orta Çağ'da inşa edilmiş olan Aziz Dwindle Kilisesi (Peterskirche), Barok tarzı bir Roma Katolik kilisesi

10.Mariahilf Kilisesi 

Bu kilise Viyana'nın altıncı bölgesi Mariahilf ile aynı advertı taşıyor. 1689 yılında Sebastiano Carlone tarafından inşa edildi, 1715 yılında Franz Janggl tarafından restore edildi. Mariahilf Kilisesi 1760 yılında Johann Hauzinger ve Franz Xaver yaptı. Içinde 1763 yılından kalma büyüokay bir agency var. Viyana'da zamanınız varsa Belvedere Sarayı'nı, Biblioteka'yı, Withdrawal Jugendstil sanat evini, Prater lunapark ve eğlence alanını, Augarten Saray ve parkını, Stadtpark adlı şehir parkını da ziyaret edebilirsiniz. 

11. Graben Caddesi ve Veba Sütunu 


Viyana şehir merkezinde, bulunan Graben, şehrin en ünlü alışveriş caddelerinden biridir.  Caddenin orta noktasında ortasında yer alan Veba Sütunu salgın sebebi ile yapılmıştır.

12. Hundertwasser Evi 


Viyana gezilecek yerler listemizdeki en aykırı yapı olan Hundertwasser Evi (Hundertwasserhaus), Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser ile Mimar Josef Krawina tarafından yapılmış bir apartman. Barselona'daki sıradışı Gaudi yapılarına benzeyen apartmanda fifty two tane daire ve four tane de dükkan yer alıyor. Rengarenk ve düzensiz pencereler, seramik detaylar, ağaçlar ve çiçeklerle süslenmiş çatı bahçeleri binayı oldukça dikkat çekici sound sokuyor. 

Viyana'da gezilecek diğer yerler 

Viyana gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken yerler. Votiv Kilisesi (Votivkirche), St.Michael Kilisesi (Michaelerkirche), Viyana Şehir Parkı (Stadtpark), Burggarten ve Mozart Heykeli, St. Dwindle Kilisesi (Peterskirche), Burgtheater, Avusturya Parlamento Binası, Ispanyol Binicilik Okulu, Prater, Armory Müzesi (historic middle of military records, Vienna), Mozart Evi (Mozarthaus Vienna), Sigmund Freud Müzesi, Kelebekler Evi (Majestic Butterfly residence), Donauturm, Işkence Müzesi (Foltermuseum), Madame Tussauds Müzesi, Time tour Vienna, Schwarzenberg Sarayı, Minoritenkirche, Hermesvilla, Viyana Efes Müzesi (Ephesos Exhibition hall), Bistro Focal, Bistro Hawelka ve Volkstheater şehirde yer alan en önemli gezi noktaları.

Viyana da ne yenilir ne içilir 


Viyana et yemekleri, pastaları ve kahveleri ile ünlü. 


Şehrin mutfak okültüründe öne çıkan yemek, adına ve tadına aşina olduğumuz Şinitzel. Ince kesimli dana bonfilesinin kızartılması sonucu elde edilen bu eşsiz lezzet, yerel restoranlarda ortalama 10-15 Euro gibi fiyatlarla sunuluyor. (Bazı restoranlarda şinitzeller domuz eti ile yapılabiliyor. Sipariş vermeden önce et hakkında bilgi alabilirsiniz.) Şinitzel dışında farklı bir lezzet denemek isterseniz sizlere ekmek oköftesini (Semmelnödel) önerebilirim. Ekmek köftesinin lezzetini yanında sunulan soslarla artworkırabilirsiniz. 
Pastacılık açısından Avrupa'nın başkenti sayılabilecek Viyana'da gezerken canınız tatlı isterse, type uğramanız gereken yer Hofburg Sarayı yakınındaki Demel Pastanesi. kind katındaki çikolata bölümünü ve mutfağı seyrettikten sonra üst katlara çıokayıp elmalı ve kremalı ApfelStrudel veya peynirli TopfenStrudel ısmarlayabilirsiniz. Seyahat ettiğiniz yerlerde özel tatlar denemekten hoşlanıyorsanız bir de Kartnerstrasse'deki Sacher Pastanesi'ne gidip, çikolatalı Sacher Torte yiyebilirsiniz. 
Gittiği yerde kendi mutfak okültürümüzden yemekler arayanlar için önerimse Mariahilfer Caddesi üzerinde hizmet veren Turkish town isimli Türk restoranı. Restoran benzerlerine istinaden çgood enough nezih. Bu yüzden müşterilerin çoğunluğu yabancı. 
• Cafe Mozart
• Cafe Hawelka, Dorotheergasse, 6: Nazım Hikmet'in de sürekli geldiği yermiş ve iç duvarlarında unlurinde resmi bulunuyor Cumartesi günü yer bulmak zor rezervasyon yaparak gitmemizi öneririm !
• Cafe Focal, 
• Julius Meinl, Graben, 19: Stephansplatz'ın ilerisinde iki kattan oluşan Julius Meinl'ın stitch cafesi sew de marketi bulunuyor. Markette Julius Meinl bez çanta da satılıyor. Hediyelik eşyalar çadequate pahalı olduğundan bu çanta 5 EUR'ya iyi bir seçenek olabilir. :) 
• Kleines Bistro, Franziskanerplatz, 3: preceding dawn filminde bir sahne bu cafede çekildiğinden popüler bir bistro. Tavanları alçak olduğundan biraz basıok, öğle saatlerinde daha güzel oluyor. guysüsünde alkollü içecekler de yer alıyor. 
 • Süssi Salon de The Francais, Operngasse 30: Vitrininde yer alan onlarca çeşit tatlıyı görünce hiç düşünmeden içeri dalıp birer remove tatlı seçiyoruz. Tatlıları 10-15 saniye isisttiktan sonra ikram ediliyor.

Yemek 

• Neni am Naschmarkt, Naschmarkt, Stand 510

• Naschmarkt store, Naschmarkt, Stand 421-436: Naschmarkt'taki keep ise buranın bir diğer popüler restoranı. Sahibi Türk

• Figlmueller, Wollzeile five ve Backerstrasse, 6: 2 tane şubesi bulunan Figlmueller Viyana'nın en bilindik schnitzelcisi Figlmueller'e gitmeden rezervasyon yaptirin rezervasyon yaptirmak için internet sayfasida bulması kolay ve basit, bazı günler dolu bile olabilir. Sadece tavuk ve domuz schnitzel olarak sunuluyor beklenilen den daha büyük geliyor bizden söylemesi

• Crossfields Australian Bar, Maysedergasse 5

• glad Noodles

• Shamrock Irish Bar, Kirchengasse 3: Neubau'da yer alan bu bar hat bir Irish usulü. restore draft repair de şişede birbirinden çeşitli biraları bulunuyor. Üst katta sigara da içilebiliyor. 


5. Alışveriş 

1. Primark: Ingiltere'nin H&M'i olan Primark çadequate daha ekonomik. Primark'ı duyunca mutlaka gidelim dedik. Viyana'da iki tane Primark var, Şehir merkezindeki Opera'nın önünde yer alan tren durağından binerek aktarmasız ulaşılıyor. Yaklaşıokay 45 dk'ya gidiliyor. Biletler duraktan temin edilebiliyor, bilet alırken zone'a göre fiyatlandırma olduğundan SCS'nin region'unu kontrol edin.Ben Refik Saygın ÇINAR Merhaba, YouTube de kanalım var 16 aylık kızım Ahsen Ece'nin neşeli, sevimli, komik, munzur, haylaz, eğlenceli, komedi anlarını kameraya alıyorum ve eşim ile Çadır kamp, piknik, mangal, ev yemekleri yapıyoruz ve kamp malzemelerini tanıtacağım eşim, kızım ile geziler düzenleyerek kanalımın paylaşımını sizlere sunuyorum.


EmoticonEmoticon